Kombi Ayarı Nasıl Yapılır?

Kombileri doğru bir şekilde ayarlamak, enerji israfının önüne geçilmesi ve yaşam alanlarının daha verimli ısıtılması adına önem taşımaktadır. Bu nedenle kombi ayarı nasıl yapılır? sorusunun cevabı büyük önem taşımaktadır. Bu ayarların mutlaka alanında uzman olan kimseler tarafından yapılması önerilmektedir, eğer işlemlerde başarılı olamazsanız Bursa kombi servisi fimamızdan destek isteyebilirsiniz.

Kombi Ayarı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kombi ayarı nasıl yapılırKombinin ayarlanmasına başlanırken kombinin yanma odası olarak adlandırılan bölümünün mutlaka kapalı olması gerekmektedir. Ayrıca cihazın kapatılması ve şebekeden gelen gaz basıncının kontrol edilmesine gerek duyulmaktadır. Bu basıncın en yüksek halinin görülebilmesi adına, kombinin su konumunda açılmasına ihtiyaç duyulacaktır. Ardından da en düşük basıncı görmek için gaz valfı kısmının bobin fişinin çıkarılması sağlanır. Bu işlemin dikkatlice yapılması önemlidir.

Yapılan bu işlemler sonrasında kombiye gelen şebeke basıncını 21 mbar şeklinde ayarlamak lazımdır. Bu değer ideal bir değer olarak kabul görmektedir. Ayrıca gaz ayarlaması yapılırken ilk ateşleme basıncı değerinin 2 mbar olmasına dikkat edilmelidir. Bununla beraber gaz ayarı için en yüksek değerin 10 mbar olmasına gerek duyulur. Kalorifer basıncının 2 mbar ve 10 mbar değerleri içerisinde olması önemlidir. Bu rakamlar, kombilerin tasarruflu ve sağlıklı çalışması için en uygun değerlerdir.

Kombi Ayarında Tasarruf Yöntemi

Doğalgaz faturası nasıl düşer?kombi ayarında tasarruf yöntemiBu soruya cevaben bazen kombinin sıcaklık değerinin mümkün olduğu kadar kısılması gerektiği düşünülür. Ancak bu, tamamen bilinçsizce yapılan bir hatadır. Kombinin sıcaklık değeri aşırı derecede düşürüldüğü zaman, cihaz ısıtma sağlamak için gereğinden çok daha fazla çalışmaktadır. Böylelikle daha çok enerji harcamak zorunda kalacaktır. Bu durum göz önüne alınarak, kombinin kesinlikle 40 derecenin altındaki bir değerde ayarlanmaması gerekmektedir. Kombi bu değerde stabil olarak çalıştırılır ise, daha az enerji harcayacaktır.

Ayrıca kombi kullanımı ve ayarlanması sırasında yapılan başka bir hata da kombinin bazı zamanlarda tasarruf elde edebilmek adına kapatılmasıdır. Fakat kombi uzunca bir süre kapalı kaldıktan sonra tekrar çalıştırıldığı zaman ortamı belli bir sıcaklığa getirmek ve kalorifer peteklerinin ısınmasını sağlamak için daha uzun süre çalışmak zorunda kalacaktır. Bu durum değerlendirilmeli ve yapılan ayarlamalardan sonra kombiyi sabit bir şekilde sürekli çalıştırmaya özen göstermelidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@bursakombitamirservisi.com mail adresimizden yada 0534 044 11 81 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın